AKUSTİK SONAR Sadece hassas ve güvenilir ölçme sistemleri

OHMEX SONAR SİSTEMLERİ


SonarMite Singlebeam Sonar

SonarMite (Şekil 4)1997 yılında Ohmex tarafından, dünyanın gerçek anlamda ilk taşınabilir echo sounderı olarak tasarlandı ve geliştirildi. Bir çok firmanın yapmak istediği mobil sistemlerin en başarılı olanıdır. Bu sistemin yüksek hassasiyet sağlaması ve hassasiyetinin Uluslararası Hidrografi Örgütü (International Hydrography Organization /IHO) standardlarının üzerinde olmasının yanında,  özellikle iç sular ve kıyı bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olması sistemin bu proje ile alakalı olan en ve altı çizilmesi gereken en büyük özellikleridir. Ohmex firması, Trimble firmasının iş ortakları arasında bulunmaktadır ve kendi sistemlerine entegre olarak Ohmex ürünlerini kullanmakta ve pazarlamaktadır. Bu ürünü özellikle sığ sularda kullanmak üzere Fugro, Trimble, Topcon gibi sadece haritalama ve ölçme işlerinde uzman firmalar tarafından kullanılmakta ve pazarlanmaktadır. Sistemin özellikleri şöyle sıralanabilir:

SonarMite Akustik Sonar

  • Bluetooth teknolojisi ile Windows el bilgisayarları dahil her türlü bilgiayarlarda çalıştırılabilir
  • Tescilli akıllı transtucer teknik dizaynı ile derinlikler kalite notu bilgisiyle beraber dışarı atılır.
  • 8-12 saat devamlı çalışmasını sağlayan özel dizayn şarjlı pil sistemine sahiptir.
  • El bilgisayarları dahil GPS sistemlerine kolayca entergre edilebilir. Standart NMEA (National Marine Engineering Accotiation) ve SonarMite formatında veri çıkışı vardır.
  • 75m ye kadar derinliğe kadar çok sığ kıyı alanları, göller, bataklıklarda hassas ölçü almak üzere  dizayin edilmiştir.  
  • Hem el bilgisayarlarında hem de masaüstü bilgisayarlada çalışan veri toplama ve veri işleme yazılımı vardır.


SonarM8 Singlebeam Sonar

SonarM8, SonarMite elektronik iskandilin bir varyantı olup, araştırma botuna kurulmak için tasarlanmıştır. Bu iki cihazın arasındaki temel fark ise SonarMite’nin daha küçük olması ve içinde şarj edilebilir pillerin bulunmamasıdır. SonarM8 ise,  7 - 32 volt arası geniş çaplı DC giriş voltajı ile çalışır.

ohmex_m8.jpg
Sistem Bluetooth teknolojisi ile kablosuz olarak 50 m ye kadar mesafelerde kablosuz olarak bilgisayarlara bağlanabilmektedir. Akıllı transducer dizaynı sayesinde tüm dijital sinyal işleme aşamaları transducer üzerinde yapıldığından, çok hızlı bir veri akışı gerekmemektedir. Transducer üzerinde ölçülen her bir derinlik, 1-100 üzerinden verilen bir kalite notu ile bilgisayara eş zamanlı olarak aktarılırlar. Standard NMEA mesajı çıktısı da vardır.

Teknik Özellikleri

Transducer Frekansı:   235KHz
Yayılım:                             8 to 10 Derece
Çalışma derinliği:           0.30m ile 75.00 m arası
Hassasiyet   Analog       0.01± %0.02 ye eşdeğer olan digital ±0.025m Karesel Ortalama Hata
Ultrasonik Ping Oranı   3 to 6 Hz (derinliğe bağlı)
Ağırlık                                 0.75kg


SonarMite/SonarM8 - veri toplama ve navigasyon

Sonar Mite Veri Toplama Yazılımı, derinlik ve GPS verilerinin eş zamanlı olarak alınmasına yarayan aynı zanamanda navigasyon için gerekli olan seyir güzergahlarının da takip edilebildiği bir yazılım olup, hem el bilgisayarlarında hem de masaüstü bilgisayarlar da çalışır. Hemen hemen bütün GPS alatlerinden konumsal verileri direk olarak hızlı ve sorunsuz alabilmekte ve kullanımı rahat olan bir programdır.

sonar_mite_program.png


SonarVista/XP veri işleme yazılımı

Program, singlebeam sistemi için gerekli olan temel tüm özellikleri içerir. SonarMite yazılımı ile eş zamanlı olarak derlenen derinlik ve GPS verileri ile senkronize olarak tüm hatlar boyunca incelenip, kalite kontrolunden geçirilip işlenmiş koordinat dosyası olarak dışarı atmaya yarayan ve amaca uygun olarak dizayn edilmiş ve geliştirilmiştir. Program, singlebeam endüstrisi standardı yazılımların kaliteli veri işlemek için tüm özelliklerini içerir.  Program verilerin kalite kontrolünden geçirilmesine, profillerin incelenmesine ve bozuk verilerin ayıklanmasına olanak sağlar. Aynı zamanda, GPS verileri de bu programda belirli kalit kontrolunden geçirilerek derinlikler ile senkronize edilebilir ve  derinlikler XYZ koordinat çıktısı olarak dışarı atılabilir. Dışarı atılan hassas derinlik değerleri yaygın olarak kullanılan harita çizim programları ile beraber harita yapımında kullanılırlar.
sonar_vista.png